Biuletyn Informacji Publicznej
Gmina Dziadowa Kłoda
  • Wersja kontrastowa ALT + 4
  • język migowy
BIP
Grafika BIP

Opłaty za wycinkę drzew

Wycinka Drzew 28 Sierpnia 2022

Osoby prywatne, które chcą wyciąć drzewo rosnące na należącym do nich terenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie muszę uiszczać żadnych opłat administracyjnych z tego tytułu.

Przy czym pamiętać należy, że chęć wycinki drzewa trzeba zgłosić jeżeli obwód pnia tego drzewa na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Inaczej natomiast jest w przypadku terenów, na których jest prowadzona działalność gospodarcza. Jeśli np. właściciel działki chce wyciąć drzewo, gdyż w tym miejscu planuje postawić jakiś budynek, który ma związek właśnie z prowadzeniem działalności – musi najpierw dostać zezwolenie na tę wycinkę a następnie uiścić odpowiednią opłatę. Jeśli nawet początkowo na danym terenie nie była prowadzona działalność gospodarcza, ale jej właściciel postanawia, w przeciągu 5 lat od dokonania oględzin, postawić firmowy budynek w miejscu gdzie wcześniej rosło drzewo, to będzie musiał uiścić należność do urzędu za jego usunięcie.

Wysokość opłaty za wycięcie drzewa zależy od jego gatunku i obwodu pnia. Ustala się ją mnożąc liczbę cm obwodu pnia mierzonego na 130 cm przez stawkę opłaty, zgodną z rozporządzeniem Ministra Środowiska, która weszła w życie dnia 17 lipca 2017 roku (Tabela znajduje się w plikach do pobrania w dalszej części strony).

Np. jeśli chcemy wyciąć cis, który ma obwód pnia na wysokości 130 cm – 124 cm, będziemy musieli pomnożyć 210 przez 124 co da nam wynik 26 040 zł opłaty.

W przypadku, gdy drzewo na wysokości 130 cm posiada kilka pni, wtedy za obwód pnia drzewa przyjmuje się sumę obwodu pnia o największym obwodzie oraz połowy obwodów pozostałych pni. Jeżeli natomiast drzewo na tej wysokości nie posiada pni – za jego obwód uznaje się obwód pnia mierzony bezpośrednio poniżej korony drzewa.

Zgodnie ustawą o ochronie przyrody, która weszła w życie dnia 17 czerwca 2017 roku, urząd nie nalicza opłat za usunięcie drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza:

120 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

80 cm – w przypadki pozostałych gatunków drzew

Jeśli na terenie, na którym jest prowadzona działalność gospodarcza rośnie drzewo, które musi zostać usunięte, ponieważ stanowi zagrożenie dla ludzi lub mienia, zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, jest martwe, urząd odstępuje od wyznaczenia opłaty, a jedynie zleca nasadzenia zastępcze.

Podsumowanie:

  1. nie musisz uiszczać opłaty za wycinkę, jeśli drzewo rośnie na prywatnej posesji, na której nie jest prowadzona działalność gospodarcza
  2. musisz uiścić opłatę do odpowiedniego urzędu, jeśli wycinasz drzewo na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
  3. w przypadku, gdy w przeciągu 5 lat o przeprowadzenia oględzin przez urzędnika, na miejscu gdzie rosło wycięte drzewo, postawisz budynek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej (mimo że w czasie wycinki nie była prowadzona taka działalność), niezbędne będzie dokonanie odpowiedniej opłaty
  4. jeśli chcesz wyciąć chore drzewo, które stanowi zagrożenie dla osób oraz mienia i rośnie na terenie, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza, to urząd zamiast nałożenia opłat, nakaże Ci wykonanie określonych nasadzeń kompensacyjnych
  5. wysokość opłat za wycinkę zależy od gatunku drzewa oraz obwodu jego pnia.
Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki
jpg 2023-05-25 Wysokość stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew w zależości od obwodu pnia
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 25
Wysokość stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew w zależości od obwodu pnia 129,97KB zobacz
Drukuj
Liczba odwiedzin
wczytuję
do góry